Finska se je na vrh lestvice držav z najsrečnejšim prebivalstvom na svetu uvrstila že sedmič. Bivša predsednica vlade je dejala, da Finci niso srečnejši, le več razlogov za srečo imajo. Rezultati raziskave vrednotenja življenja so povezani z različnimi življenjskimi dejavniki, kot so BDP na prebivalca, socialna podpora, zdravje, pričakovana življenjska doba, svoboda, velikodušnost in stopnja korupcije.
Finci radi poudarjajo, da je eden od dejavnikov, ki prispeva k splošnemu napredku in zadovoljstvu, tudi brezplačno, vključno z učbeniki, vsemi dejavnostmi in šolskimi kosili, ter vsem dostopno javno šolstvo na vseh ravneh.
Finski otroci začnejo s predšolskim šolanjem pri šestih letih, preživijo manj časa v učilnici, saj gredo med vsako uro v vmesnih 15-minutnih odmorih ven in imajo manj domačih nalog kot otroci mnogih drugih dežel, pa imajo vseeno odlične učne rezultate. Športna vzgoja se pozimi izvaja na prostem.
Učitelji so cenjeni in pri svojem delu dokaj avtonomni, dijaki pa imajo odgovorno in aktivno vlogo v šoli kot celoti. Celoten šolski sistem se gradi na zaupanju, odgovornosti vsakega posameznika, vključujočih odnosih in dajanju enakih možnosti za vse vključene v šolski sistem.
Zelo spodbujajo kreativnost, timsko delo, problemsko učenje in pridobivanje poklicnih in življenjskih veščin.
Zelo hitro se odzivajo na spremembe v družbi in temu prilagajajo tudi poklicno izobraževanje, kjer imajo dijaki možnost v šolskih delavnicah pridobiti za delo potrebne veščine in kjer omogočajo pridobitev poklicnih kvalifikacij za nam še neznane poklice. Fotografije so nastale ob obisku osnovne šole Rantavitikka in največje poklicne šole v regiji REDU.
Zelo se spoštuje tudi zasebnost dijakov in učencev, tako, da na fotografijah njihovih obrazov skoraj ni.
Tinkara Grilc