Prejšnji teden smo se dijaki 2. letnika gimnazije odpravili na prvi del mednarodne izmenjave v mesto Valjevo v Srbiji. V ponedeljek smo v poznih večernih urah prispeli pred valjevsko gimnazijo, kjer so nas sprejeli naši gostitelji in nas odpeljali na domove. V torek zjutraj smo se vsi skupaj odpravili na njihovo šolo, kjer smo se učili cirilico, v  popoldanskih urah pa smo predstavili našo državo, Idrijo in šolo. Trije sošolci so sodelovali v izvedbi debate na temo vključevanja ekološkega izobraževanja v šolski program. Zvečer so nas peljali v Paleto, priljubljen mladinski bar, kjer smo uživali v melodijah srbske glasbe. Naslednji dan smo se zjutraj odpravili na ogled tovarne Gorenje in raziskovalnega centra Petnica, popoldne pa smo prisostvovali njihovim učnim uram ter prisluhnili koncertu tamkajšnje glasbene šole. V četrtek smo se že zgodaj zjutraj z avtobusom odpeljali v Beograd. Po kratkem vodenem ogledu mesta smo bili nekaj ur prosti in smo si mesto ogledali še samostojno. Na poti nazaj smo se ustavili v Hiši cvetja ter v Muzeju Jugoslavije v bližini. Zadnji dan smo zjutraj spet obiskali njihov pouk, nato pa se odpravili na pohod proti Horse clubu, kjer smo imeli tudi kosilo. V večernih urah smo se podali v mesto na poslovilno zabavo, kjer smo vsi zelo uživali. V soboto pa je napočil dan slovesa. Vsi smo bili zelo žalostni, saj smo zapuščali prečudovit kraj in izjemno prijazne ljudi. Med vožnjo proti Sloveniji smo družno ugotovili, da smo se imeli zelo lepo in da komaj čakamo april, ko bomo lahko spet toplo pozdravili naše srbske prijatelje.